PÉČE O OBUV

ČIŠTĚNÍ OBUVI 

 

,,Jak na to?''

 

Kůže se vyživuje speciálními kondicionéry, krémy a vosky. Budete potřebovat i bavlněný hadr, kartáč na boty a malý kartáček nebo tvrdý štětec na aplikaci krému. V dnešní době jsou i v česku dostupné špičkové produkty na péči o obuv, stačí se podívat do obchodů, kde prodávají rámové boty. Obloukem se ale vyhněte všem obuvním řetězcům.

Co si budeme nalhávat, nikdo z nás nemá čas strávit denně třicet minut pucováním bot. Pro běžnou údržbu stačí boty párkrát přejet kartáčem. Párkrát do roka si ale vyhraďte chvilku a proveďte kompletní rituál.

 

Krok 1

Boty musí být suché, včetně podrážek, odpočinuté na napínácích. Vytáhněte tkaničky a boty očistěte pořádným kartáčem. Můžete použít i renovační přípravek a za jeho pomoci odstranit z boty starý krém a vosk. Ale pozor, některé tyto přípravky jsou dost agresivní a mohou dokonce poškodit barvu kůže. Doporučujeme poradit se přímo s (odborným) prodávajícím.

 

Krok 2

Pomocí speciálního štětečku (nebo použijte klidně nějaký levnější malířský štětec) naberte krém dané barvy. Barvu volte pečlivě, krémy jsou vysoce krycí a botu zabarví. Rychlými pohyby natřete na botu trošku krému. Následně ji opět překartáčujte. Po této proceduře se boty pěkně lesknou a barvy jsou plnější.

 

Krok 3

Následuje aplikace vosku, který má za úkol kůži naimpregnovat. Prodávají se různé leštící hadříky, ale naprosto postačí obyčejný bavlněný hadr (moje staré tričko). Minimální množství vosku naberte na hadřík a celou botu vyleštěte. Opravdu stačí troška, pixle s voskem by vám měla vydržet sto a více let. Pokud máte čas a chuť, můžete experimentovat s leštěním bot pomocí vosku a vody. Podle nás to ale není nutné. 

 

Tipy:

  • Na podrážku můžete použít neutrální vosk, který ji vyživí a impregnuje. A to je důležité obzvlášť v zimě. Prodávají se také speciální přípravky na péči o podrážky.
  • Impregnaci ve spreji používejte (často) na tenisky a sportovní boty, polobotkám lépe svědčí impregnace voskem.
  • Nezapomeňte pravidelně měnit tkaničky. Stojí asi stovku a boty s nimi vypadají jako nové.
  • Vždy používejte dřevěné napínáky. Po celodenním nošení nechte boty alespoň jeden den odpočinout. Pokud můžete, používejte napínáky i pro kožené tenisky.
  • Nikdy nedávejte boty na topení. Nikdy, nikdy, nikdy! Když v botách zmoknete, po příchodu domů je okamžitě osušte hadříkem, dejte do nich napínáky a nechte je vyschnout při pokojové teplotě. Pokud ale kůži promočíte durch, může se stát že se nevratně poškodí.
  • Když nemáte čas na leštění a boty jsou špinavé, před odchodem z domu je v rychlosti přejeďte kartáčem. Trvá to 15 vteřin (maximálně) a je to velmi efektivní. Ve městě nenoste špinavé boty.
  • Pokud máte mokrou podrážku a zavřete boty do botníku, může se stát že podrážka zplesniví. Nechávejte proto boty na dobře větraném místě.

 

blog-leather-boot-care-3